تبلیغات
دست چین - کشاورزی در اسراییل
دوشنبه 29 خرداد 1391  08:28 ب.ظ


 
یهودیان در دوران باستان، همانند اقوام همسایه خود، مردمانی کشاورز بودند که عمدتا" از محصول زمین معاش میکردند. ولی حدود دو هزار سال پیش که بیت المقدس یهود دوباره به اشغال بیکانگان درآمد و مردم این سرزمین در اقصی نقاط جهان پراکنده شدند، به علت شرائط زمان و مکان ناچار گردیدند کار کشاورزی را کنار بگذارند و به مشاغلی چون بازرگانی و پیشه وری روی آورند و یا راه علم و دانش و هنر در پیش گیرند.

یهودیان در کشورهای پراکندگی اجازه تملک بر زمین های کشاورزی را نداشتند و هر چند گاه یکبار حاکمان ظالم برای تسلط بر اموال آنان، یهودیان را اخراج میکردند و آنها ناچار بودند مشاغلی داشته باشند که با انتقال از سرزمینی به سرزمین دیگر آن را از دست ندهند.

ولی از اواخر قرن نوزدهم میلادی به بعد، که جنبش بازگشت یهودیان به سرزمین پدری دوباره اوج گرفت، اندیشمندان یهودی و تلاشگران سیاسی و اجتماعی آن دوباره بر اهمیت کار کشاورزی تأکید گذاشتند. از اواخر قرن نوزدهم و تا هنگام استقلال اسرائیل، بسیاری از یهودیانی که توانستند به سرزمین پدری خود (اسرائیل) باز گردند، به کار کشاورزی روی آوردند و با برپائی شیوه های جدید اجتماعی و اقتصادی و تأسیس آبادیهای کشاورزی به صورت کیبوتس (קיבוץ- آبادی اشتراکی) و موشاو (מושב- آبادی تعاونی) ، کشاورزی بسیار پیشرفته ای را پایه گذاری کردند که در کمتر کشور جهان نظیر داشت.

به علت کمبود آب در اسرائیل، کارشناسان کشاورزی اسرائیل شیوه های جدیدی برای آبیاری قطره ای به منظور صرفه جوئی در مصرف آب، و همچنین کشاورزی با آب شور ابداع کردند که در جهان سابقه نداشت.

امروز اسرائیل از نظر کشاورزی و دامداری و مرغداری یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان محسوب میشود که تجربیات خود را با دست باز در اختیار همه کشورهائی قرارمیدهد که مایل به همکاری با اسرائیل و پذیرفتن تجربیات این کشور هستند.

اسرائیلیان که بدنبال بیداری جنبش صیونیسم به سرزمین پدری (اسرائیل) بازگشتند، مشاهده کردند که به علت بی توجهی حاکمان بر این سرزمین که صدها سال ادامه داشت، اسرائیل کشوری نیمه بایر و بی سبزه و درخت است و زمین آن برای کشاورزی چندان مساعد نیست. ولی اسرائیلیان از اوائل قرن بیستم به سرسبز ساختن تپه های لخت و درختکاری و آماده کردن زمین برای کشاورزی پرداختند و به پیشرفت های بزرگی نائل شدند.
در سالهای پیش از استقلال اسرائیل و پس از آن، یک موسسه تحقیقات کشاورزی در مرکز کشور فعالت میکرد که با ابتکارها و ابداعات خود، شیوه های جدید کشاورزی را معمول ساخت و دانشکده کشاورزی دانشگاه عبری اورشلیم در شهر رخووت (רחובות) در مرکز کشور نیز در این راه نقش ارزنده ای ایفاء کرد.


مساحت کل سرزمین اسرائیل بر 22 هزار کیلومتر مربع (یک هشتادم خاک ایران) بالغ میگردد که بیش از نیمی از آن بایر محسوب میشود. میزان بارندگی در آن بسیار کم است و در حالی که در برخی نواحی شمالی کشور به 800 میلیمتر در سال میرسد، در صحرای خشک جنوب اسرائیل از 40 میلیمتر در سال تجاوز نمیکند.

علیرغم این وضع، اسرائیل نه تنها یکی از پیشرفته ترین تکنیک های کشاورزی را دارد، بلکه هر سال صدها میلیون دلار محصولات کشاورزی و غذائی و چند صد میلیون دلار دیگر وسائل کشاورزی به دنیا صادر میکند.

اسرائیل همچنین یکی از معدود کشورهای جهان است که نه تنها از تعداد درختان آن کاسته نمی شود (به علت بریدن درختها برای استفاده های صنعتی و گرمازائی)، بلکه بدنبال این تلاش گسترده جنگل کاری، هر سال درختان بیشتری در اسرائیل رشد میکند.

در نخستین سالهای استقلال اسرائیل، به علت کمبود مواد غذائی و کشاورزی، دولت ناچار بود تأمین این مواد را جیره بندی کند- ولی امروز محصولات تولید شده در کشور، نه تنها همه نیاز مردمان آن را تأمین میکند، بلکه بخش مهمی از آن نیز به کشورهای خارجی صادر میشود.

اسرائیل نه تنها دارای یکی از پیشرفته ترین مراکز تحقیقات کشاورزی است که دائما" برای ابداع شیوه های جدید میکوشد، بلکه کشاورزان اسرائیل نیز همه افراد تحصیل کرده در سطح بالا و انسانهای بسیار مبتکری هستند که برخی از آنان فارغ التحصیلان دانشکده کشاورزی میباشند و برخی رشته کشاورزی را در دوره دبیرستان فرا گرفته اند.

اسرائیل از نظر میزان تولید در هر هکتار زمین، در بسیاری از رشته ها در دنیا رکورد اول را دارا میباشد.

استفاده بهینه از آب

از آنجا که اسرائیل با کمبود آب روبروست و همزمان جمعیت کشور دائما" افزایش مییابد، تلاش میشود که از هر قطره آب موجود به بهترین نحو استفاده به عمل آید. در پنجاه سال نخست استقلال کشور، بی آنکه به مصرف آب در کشاورزی حتی یک قطره اضافه شود، اسرائیل توانست میزان محصولات کشاورزی خود را هفت برابر افزایش دهد.

شیوه ابتکاری آبیاری قطره ای در سالهای دهه 60 در اسرائیل ترویج گردید. در این شیوه، لوله های باریک در کنار نهال ها و گیاهان نهاده میشود که در نزدیکی ریشه هر گیاه یک سوراخ ریز دارد و آب به صورت قطره قطره ترشح میکند و به ریشه گیاه میرسد و بیهوده در نقطه های دیگر زمین پراکنده نمیشود. این شیوه، هدر رفتن آب کشاورزی را به حداقل میرساند. لوله های آبیاری قطره ای با کمک دستگاههای کامپیوتری به طور خودکار به کار میافتد و به تجهیزات سنگین و گران قیمت آبیاری و همچنین تلاش شمار زیادی کارگران کشاورزی نیازی ندارد. اسرائیل هر سال چند صد میلیون دلار وسائل و تجهیزات آبیاری قطره ای صادر میکند.

اسرائیل برای صرفه جوئی در مصرف آب، شیوه دیگری نیزابداع کرده و آن تطهیر فاضلاب و استفاده دوباره از آن برای آبیاری برخی گیاهان و نهال ها میباشد. حدود 20 درصد از آب کشاورزی مورد نیاز اسرائیل از این طریق تأمین میشود.

استفاده از آب شور در امور کشاورزی، شیوه ای است که در نواحی جنوبی اسرائیل (در بیابان خشک نگب- נגב) مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج قابل توجهی داده است. روش پرورش دادن برخی محصولات کشاورزی (از قبیل گوجه فرنگی، خیار، طالبی و غیره) در زیر لایه های نایلون و یا در گرمخانه ها، در اسرائیل بسیار رواج دارد و با موفقیت چشمگیری روبرو شده است. با استفاده از این شیوه، آبیاری گیاهان به صورت کامپیوتری انجام می گیرد و به کارگران کمی نیاز دارد.

اسرائیل این شیوه های ابتکاری و تجربیات علمی و کشاورزی خود را در اختیار کشورهای دیگر نیز قرار میدهد.

منبع : http://www.israel-iran.org/page4a.htm

محصولات کشاورزی

محصولات کشاورزی اسرائیل حدود 2 درصد از کل تولیدات ناخالص ملی اسرائیل و 5ر7 درصد از صادرات کشور را تشکیل میدهد. یکی از موارد صادراتی اسرائیل در دهه های اخیر شاخه های گل بوده است. اسرائیل با به کارگیری شیوه های جدید و ابتکاری ، توانسته است تولید گل را به سطح قابل توجهی برساند که صادرات آن بسیار افزایش یافته است. اسرائیل برای فرستادن گل ها به کشورهای خارجی نیز به شیوه ای بسیار منظم و سریع عمل میکند و دسته های گل که در ساعات پیش از ظهر در گرمخانه های اسرائیل چیده شد، فردای همان روز در مغازه های گل فروشی اروپا به مشتریان عرضه میشود.

تنوع اقلیمی و محصولات

از آنجا که اسرائیل از شمال تا جنوب دارای آب و هوای متنوع است (معتدل در شمال و گرم در جنوب کشور)، کشاورزان میتوانند انواع میوه و سبزی را پرورش دهند. کشاورزان اسرائیلی همچنین با استفاده از دانش و ابتکار خود، انواع میوه هائی را که در نقاط مشابه دیگر جهان پرورش مییابد به اسرائیل آورده و در رشد آنها میکوشند.

در شمال اسرائیل میوه هائی چون آلبالو، گیلاس و سیب پرورش می یابد که به هوای نسبتا" سرد نیاز دارد. در نواحی ساحلی نیز که هوا ملایم است، میوه هائی چون مانگو، لیچی، اووکادو و انواع مرکبات به عمل میآید و در جنوب کشور خرما و انواع میوه های استوائی دیگر پرورش داده میشود. خرمای اسرائیل بسیار مرغوب است. از آنجا که پرورش مرکبات به آب زیاد نیاز دارد، در سال های اخیر باغهای مرکبات اسرائیل دائما" محدودتر میشود. ولی پرتقال و نارنگی و مرکبات دیگر هنوز در ردیف دوم صادرات کشاورزی اسرائیل قرار دارد و کشاورزان اسرائیلی انواع مرکباتی پرورش داده اند که مورد توجه بسیار مشتریان اروپائی قرار دارد. 16 درصد از محصول مرکبات اسرائیل نیز برای تولید کنسرو (آب پرتقال و غیره) به کارخانه ها فروخته میشود.

سبزیجات تولیدی در اسرائیل نیز بسیار متنوع و مرغوب است و محصولاتی چون گوجه فرنگی، خیار، فلفل سبز، پیاز وهمچنین سبزیجات سطح بالائی را چون بروکولی، مارچوبه و آرتیشو شامل می گردد.

کشاورزان جنوب اسرائیل، با استفاده از هوای گرم آن ناحیه، در فصل زمستان بهترین میوه و سبزیجات را برای بازارهای اروپا تولید میکنند.

اسرائیل با شیوه های مدرن، به پرورش پنبه و گندم نیز می پردازد. پنبه به آب زیاد نیاز دارد و ممکن است پرورش آن کاهش یابد.

گاوداری اسرائیل نیز از شهرت جهانی برخوردار است و گاوهای شیرده اسرائیلی بالاترین تولید شیر سالیانه را دارند و از این نظر در جهان مشهورند.

لبنات اسرائیل نیز بسیار خوشمزه و سالم است به دهها کشور جهان از جمله ایالات متحده صادر میشود.

یکی دیگر از رشته های تولید خوراکی در اسرائیل پرورش ماهی در دریاچه های مصنوعی و در آب شور بندر ایلات (خلیج عقبه) است. اسرائیلیان در این رشته نیز تجربه زیاد آموخته و مدرن ترین شیوه های پرورش ماهی را به کار میبرند.

انتقال دانش و مبادلات علمی

اسرائیل کشور نوخاسته ای است که تقریبا" همه چیز را از صفر شروع کرده- و از آنجا که از ابتدای موجودیت خود مهاجر پذیر بوده، تجربیات بسیاری نیز از این راه اندوخته و با نیازهای کشورهای در حال رشد آشنائی نزدیک دارد. از این رو، از همان نخستین سالهای استقلال، اسرائیل ابراز آمادگی کرد تجربیات کشاورزی ، دامداری، مرغداری، پزشکی، صنعتی و علمی خود را (از جمله در زمینه بیابان زدائی) در اختیار کشورهای در حال رشد قرار دهد.

بسیاری از کشورهای آسیائی و آفریقائی و حتی ممالک آمریکای جنوبی و مرکزی از این ابراز آمادگی اسرائیل استقبال کردند و کارآموزان خود را به این کشور فرستادند. اسرائیل همچنین کارشناسان خود در زمینه های مختلف را به کشورهای نیازمند فرستاد تا مردمان آنجا را تعلیم دهند.

در ظرف سالهای اخیر بیش از صد هزار کارآموز از کشورهای مختلف به اسرائیل آمده اند و هزاران کارشناس اسرائیلی به کشورهای دیگر اعزام گردیده اند تا دانش و تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهند.

اداره همکاریهای بین المللی وزارت خارجه اسرائیل (מש"ב -Mashav)، مرکز پژوهشهای صلح شیمعون پرس (שמעון פרס) و بنیاد همکاریهای بین المللی کشاورزی، از جمله نهادهای اسرائیلی هستند که در این زمینه فعالیت میکنند.

کارآموزانی که به اسرائیل آمده اند در زمینه های کشاورزی، پزشکی ، مهندسی، خدمات اجتماعی، بهیاری، شهرسازی و امور دیگر تجربیات گرانبهائی آموخته و به کشورهای خویش برده اند.

شرکتهای متعددی نیز در اسرائیل وجود دارند که وسائل و تجهیزات الکترونیکی-کشاورزی را همراه با شیوه های جدید کشت و زرع به کشورهای خارجی صادر میکنند. اکثر این وسائل و شیوه ها پاسخگوی نیازهای فوری بسیاری از کشورهائی است که با مشکلاتی شبیه اسرائیل روبرو بوده اند.

چندی پیش وسائل و تجهیزات الکترونی-کشاورزی اسرائیل در نمایشگاه بین المللی تل آویو به معرض نمایش گذاشته شد که دهها هزار نفر از بیش از صد کشور جهان برای دیدن آنها به اسرائیل آمدند.

در تورات مقدس، از اسرائیل به عنوان «سرزمین شیره و عسل» نام برده شده و اکنون کشاورزان اسرائیلی میکوشند با کمک دانش خود و به کارگیری مدرن ترین شیوه های پرورش و تولید، به این توصیف جامه عمل بپوشند- و موفقیت آنها در این زمینه بسیار درخشان بوده است.


  • آخرین ویرایش:-
نظرات()   
   
How do you get a growth spurt?
دوشنبه 16 مرداد 1396 02:55 ق.ظ
Keep on writing, great job!
foot pain heel
یکشنبه 21 خرداد 1396 04:38 ب.ظ
Glad to be one of many visitors on this awe inspiring website :D.
http://casandrasteckelberg.blogas.lt/
یکشنبه 21 خرداد 1396 02:56 ق.ظ
It's the best time to make a few plans for the future and it's time to be happy.
I have read this publish and if I could I wish to counsel you few fascinating issues or
tips. Maybe you can write next articles regarding this article.
I want to read even more things approximately it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین پست ها

شهید محمد رضا دشتی اسطوره ی که اسماعیل سیستان و بلوچستان شد..........سه شنبه 30 مهر 1392

افشاگری پسر مسعود رجوی+عكس..........یکشنبه 24 شهریور 1392

تأکید بر ضرورت گسترش روابط ایران و عمان بویژه در بخش گاز/ آتش گروه تکفیری دامان حامیانش را نیز خواهد گرفت ..........سه شنبه 5 شهریور 1392

دو انقلاب، دو رهبری..........چهارشنبه 16 مرداد 1392

وحشت فتنه گران از یک صفحه فیس بوک ..........جمعه 24 خرداد 1392

كار صداوسیما در انتخابات، تهمت‌زنندگانی كه می‌گفتند آزادی بیان نیست را خجالت‌زده كرد/ مردم در سال 88 از عدم تبعیت و لگدزدن عده‌ای به قانون ضربه دیده‌اند ..........چهارشنبه 22 خرداد 1392

كار صداوسیما در انتخابات، تهمت‌زنندگانی كه می‌گفتند آزادی بیان نیست را خجالت‌زده كرد/ مردم در سال 88 از عدم تبعیت و لگدزدن عده‌ای به قانون ضربه دیده‌اند ..........چهارشنبه 22 خرداد 1392

كار صداوسیما در انتخابات، تهمت‌زنندگانی كه می‌گفتند آزادی بیان نیست را خجالت‌زده كرد..........چهارشنبه 22 خرداد 1392

صهیونیسم و برنامه‌های كودكان..........یکشنبه 26 آذر 1391

صهیونیسم و برنامه‌های كودكان..........یکشنبه 26 آذر 1391

شرکت کوکا کولا Coca Cola..........یکشنبه 19 آذر 1391

صنعت هولوکاست چگونه به خدمت منافع صهیونیسم درآمده است؟ + تصاویر ..........جمعه 10 آذر 1391

تبلیغات پپسی در کریسمس ..........دوشنبه 6 آذر 1391

محصولات اسراییل..........چهارشنبه 24 آبان 1391

قاتل کودک فلسطینی تبرئه شد..........یکشنبه 14 آبان 1391

همه پستها